Linkelt lista, 30. hét
Title drops
Vajon hány filmben hangzik el ténylegesen magának a filmnek a neve? Ezt a jelenséget a filmes szakmában “title drop”-nak hívják. Dominikus Baur és Alice Thudt igen mélyen beleásták magukat a témába. Csaknem 74 ezer angol nyelvű filmet analizáltak, felállították a szabályrendszert (mi számít titledropnak), aztán kihozták a végeredményt: 36.5%-a a filmeknek tartalmaz title dropot.
Érdemes komolyabban is megvizsgálni a site-jukat, tényleg nagyon informatív és remek egyedi fejlesztésű UI kontrollt készítettek, ami mutatja a title drop pozícióját a filmen belül, illetve a kontextusban magát a drop-ot.
Starship’s Mars mission
Remek bemutató videó arról, hogy tervezik a Marsra jutást: egy második Starship is felmegy, ami a Föld pályája körül visz az elsőnek annyi üzemanyagot, hogy az el tudjon menni a Marsig. A Marsról pedig folyékony metánnal (LCH4) jönne vissza, a bolygó tömegvonzása miatt oda nem kell kettő űrhajó a szökéshez. A Starship folyékony oxigénnel (LOX) és az előbb említett LCH4-gyel megy egyébként, 3:1 arányban a LOX javára.
MSX pixelart: Forest of Secret Stones
Imádom, ahogy újabb és újabb stílusfejlesztések történnek ezeken a retro platformokon. Itt a scanline effektusnak a kimaximalizálása történik, értelemszerűen CRT monitoron megy nagyot.
A fenti grafika 256x192 képpont, a limitációk szerint egy 8x1 pixeles karakterhelyen csak 2 színt lehet használni a 15-ből. Aki retro platformokon akarja kipróbálni magát, futtassa át alkotását Markku Reunanen “Pixel Polizei” nevű kis appjában (JAVA kell alá és Processing), az összes fontosabb retro platform color clash ellenőrzését elvégzi, sőt, még executable-t is tud készíteni a képből.
Az MSX egyébként Japánban volt közkedvelt 8 bites gép a ‘80-as évek elején, itt egy reprezentatív gameplay videó, ha valakit érdekelne még ez a téma egy kattintás erejéig.
Swift kritika egyenesen Chris Lattnertől
Sosem hallottam még véleményt megfogalmazni a Swift eredeti atyjától nyilvánosan:
Swift, the original idea was factor complexity (…) massively failed, in my opinion (…) Swift has turned into a gigantic, super complicated bag of special cases, special syntax, special stuff
Kicsit ekézi még a Swift UI-t is. A teljes videó itt.
Studio Ghibli ételábrázolás
Ha 90 percen keresztül ennyi lenne a Ghibli rajzfilm, azt se bánnám. Egy olyan boldog világot tár elénk, ahonnan nem akarnék elkívánkozni. (via)
Számok 0 és 100 között betűrendben különféle nyelvek között
Kíváncsi lennék, a magyar hogyan néz ki.
Érdemes elraktározni és beépíteni
Norman Foster autóba ül
Fenti videón nem más, mint Norman Foster ül bele az 1979-es gyártású Aston Martin Bulldog gépkocsiba. Azt érdemes tudni a kocsiról, hogy 15-20 darabot terveztek gyártani, végül egy (1) darabot készítettek. A világ leggyorsabb, közúton futó autójának szánták, annak idején a 300 km/h sebességgel ez még talán meg is volt neki. Az akkori CEO végül úgy döntött, hogy túl költséges a projekt és leállították a programot.
Norman Foster egyébként a világ egyik leghíresebb architectje, elképesztően hosszú a lista, ami tervezési projektekben benne volt. Ebből a legismertebb talán maga az Apple Park, amit Steve Jobs felkérésére csinált, de jópár Apple Store dizájnja is az ő nevéhez köthető.