A hét egyik nagy híre volt, hogy az Apple továbbfejlesztette a számítógépek grafikus felhasználói felületét, ezúttal nevet is adtak neki: Liquid Glass. A gyors véleményalkotás helyett érdemes megnézni az Apple szerepét ebben az iparágban, mert nem most kezdik ezt az egészet.
Egy sor dolgot csináltak már az elmúlt évtizedekben. 1981-ben Jobs Atkinsonnal megcsinálta a roundrect-et, és a cég azóta is folyamatosan tökéletesíti a lekerekített formákat hardverben és szoftverben egyaránt. Az Apple most sem tesz mást, csak folytatja a megkezdett munkát:
Mac OS Aqua
Flat design
iPhone X
tvOS
Dynamic Island
Vision OS
Gondoljunk csak bele: amikor bevezették a gomb nélküli iPhone-t, mekkora hatalmas váltás volt az ikonikus, addigra már szinte kikezdhetetlen touch alapú felülettervezéshez képest. Hogy bárki képes egyáltalán megkérdőjelezni ezt a koncepciót, hogy egy gomb, ami mindig vissza a menübe, touch to unlock stb.
De megcsinálták és gomb nélküli iPhone-t elég volt csak kézbe venni és felpöckölni az unlock-hoz. Sőt, életre kelt: az app launcher az átalakuló, kidobható kártyákkal a mai napig csodálattal tölt el, mennyire kellemes a digitális elasztikus anyag! Vagy amikor iOS 7-ben az egyes képernyő átmenetek az egyes objektumokat ahogy kimozgatják és elhalványítják: a mai napig nézegetem.
Sosem fogom elfelejteni, amikor először fogtam kezembe az iPhone-t és a settings képernyő a scroll végén visszarugózott? 2007-ben mekkora flöss volt már?! Rojál!
Vagy amikor az Apple Store-ban először fogtam modern iPad-et modern ceruzával a kezemben, aminek a körszörje átalakult. Ilyen kis apróság, de használva az egészet adekvátan éreztem, mint a prosztata vizsgálat során érkező meleg orvosi ujjat: GUI innováció a legtökéletesebb formában.
A Dynamic Island még jobban amőbázott, még folyékonyabb, ruganyosabb lett, közben megjelent a tvOS egy nagyon friss vizuális nyelvezettel, majd jött annak a továbbfejlesztett változata a VisionOS. Tavaly már érezni lehetett, hogy a VisionOS csak egy megálló volt valami még nagyobb előtt.
Most összerakták ezeket a sok kis koncepcionális dolgot egy Liquid Glass nevű design system csomagba és megcsinálták konzisztensen minden platformra. Egyszerűen a következő lépést látjuk a sok kisebb/nagyobb lépések után. A digitális anyag még élethűbb lett. Nem is csak az, hogy élethűbb: egy új anyag, ami a valóságban nem létezik, az illúzió viszont tökéletes.
Rengeteg apró javítás is érkezik majd: átalakították az iPhone legalsó bart (ebből lett a Liquid Glass anyag), immáron nem egy ikonsor van, hanem egy fő akció ikon (Androidon a FOB, átvették!), mellette pedig a legfontosabb funkciók. Taperolás után dinamikus üvegként átalakul, a kontextusra jellemző dolgok nem alulról jönnek már fel, hanem ott a nyomás körül bontakoznak ki.
Nagyon friss és jó gondolatok, elképesztő mi munka lehet az egész mögött. És még hol a vége, a bemutató megtörtént, most jöhet az egésznek a kivakarása, hogy tényleg valóban használható is legyen. Az alapok benne vannak, a gondolkodás jó, a koncepció szerintem nagyon erős. (Én most nem itt az üveg shaderre gondolok, hanem úgy általában arra, hogy ezt a digitális anyagot tovább masszírozzák.)
A részletek pedig? Idővel kiforrnak.
Elkezdjük használni és megértjük.
Nálam ez megy medzsik számba, nem a 4K 120FPS minden maxon játékdemók RTX23090 Ultimate Enhanced Pro Max Ultra GPU-n. Ott az a tenyérnyi kütyü a kezembe és kiizzad ilyen effekteket! Harminc éve valami üveget beraktunk LightWaveben scenebe, ott fosta össze magát a processzor és nyugodtan otthagyhattuk az EGY DARAB kép renderét estére - ez meg itt fluid tolja.
https://mastodon.social/@_inside/114684353619727765